معرفی

گروه زبان انگلیسی از سال 1390 فعالیت خود را آغاز کرد. در حال حاضر این رشته دارای دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ناپیوسته در رشتۀ آموزش زبان انگلیسی است.

با توجه به اینکه میتوان گفت زبان انگلیسی کانال ارتباط بین المللی محسوب میشود، در حال حاضر این رشته مورد توجه زیادی قرار گرفته است. در قرن بیست و یکم، اطلاعات در رشته های مختلف با سرعتی خارق العاده در حال افزایش است و به روز کردن اطلاعات مستلزم آشنایی با فناوری اطلاعات و زبان مورد استفاده در آنها است که زبان انگلیسی به علت نقش بین المللی آن، از اهمیت بیشتری برخوردار است. استفاده از منابع و متون علمی و برقراری ارتباط فرهنگی با سایر ملل، مستلزم دانستن زبان خارجی است و تنها راه دست یافتن به این اهداف، آشنایی با حداقل یک زبان زنده و بین المللی است. رسیدن به هدف فوق در گرو تربیت نیروی انسانی مؤثر و کارآمدی است که با طی دوره های تحصیلی پیش از خدمت، به دانش ها، مهارتها و نگرشهای لازم برای ایفای نقش معلمی زبان دست یافته باشند. کارنامه گروه زبان انگلیسی در این دانشگاه در زمینه ی تحقیق، تدریس و حوزه های اصلی آموزش زبان، بسیار درخشان است. بیشتر دانش‌آموختگان گرایش آموزش زبان انگلیسی این گروه، در حوزه های مربوط به آموزش زبان در مدارس و آموزشگاه ها مشغول به کار شده اند. برخی از دانش‌آموختگان نیز در زمینه های پژوهشی فعالیت میکنند یا با توجه به ظرفیت این گرایش برای ورود به مباحث میان رشته ای، در حوزه های گوناگون فعال هستند.

در انتخاب دروس و تنظیم برنامه درسی جدید رشته آموزش زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی، مبانی تعلیم و تربیت، روان شناسی یادگیری و هم چنین مصالح و منابع ملی مورد توجه قرار گرفته است و سعی بر آن است که این یافته‌ها در عمل به کار گرفته شود.

رشته‌های تحصیلی

آموزش زبان انگلیسی

کارشناسی ناپیوسته | کارشناسی پیوسته


هدف اصلی دوره کارشناسی آموزش زبان انگلیسی تربیت مدرس برای آموزش زبان انگلیسی است تا دانشجویان بتوانند با کسب مهارت های نظری و عملی برای تدریس آماده شوند. این رشته در مورد مسائل مربوط به یادگیری زبان تحقیق کرده، مشکلات و موانع یادگیری زبان را بررسی میکند و راه حل‌هایی را برای حل آنها پیشنهاد میکند. رشته آموزش، رشته‌ای است که از چندین رشته تشکیل شده است و مفاهیم و مبانی آنها را به کار میبرد. مفاهیم رشته‌هایی از قبیل جامعه شناسی و روانشناسی با محوریت آموزش زبان در این رشته مطرح می‌شوند. همچنین در این رشته به مفاهیم دو زبانگی، تحلیل گفتمان، آموزش یادگیری زبان دوم، سیاست‌ها و برنامه‌ریزی‌های زبانی هم پرداخته میشود. میتوان گفت در میان همه رشته های زبان، رشته آموزش زبان برای ادامه تحصیل مناسبتر است و تا مقطع دکتری پذیرش دانشجو دارد.

فارغ التحصیلان در این رشته علاوه بر بالا بودن دانش زبان عمومی، باید به مسائل مربوط به آموزش، تدریس و یادگیری زبان هم آگاه و مسلط شوند. پس افرادی که وارد این رشته می‌شوند نه تنها باید به زبان انگلیسی علاقه‌مند باشند و از خواندن زبان انگلیسی لذت ببرند، بلکه باید به برخی مسائل روانشناسی و آموزشی هم علاقمند باشند.

از دلایل برجسته انتخاب این رشته میتوان به گستردگی بازار کار، امکان شغل و کسب درآمد در کشورهای مختلف، رونق بازار ترجمه آثار خارجی، گستردگی رفت و آمد خارجی در بخش صنعت و بازرگانی، حضور زبان‌دان در کارخانه‌ها، ادارات و وزارتخانه‌ها، استفاده گسترده از اینترنت و منابع خارجی در شرکت‌های خصوصی و ارتباط این شرکت‌ها با دنیای خارج اشاره کرد. همکاری با مجلات و روزنامه‌های خارجی منتشر شده در داخل کشور، همکاری با صدا و سیما در بخش دوبله کردن فیلم‌های خارجی، همکاری با شرکت‌های مسافرتی به عنوان راهنمای ‌تور، همکاری با واحد بین الملل شرکتها و همچنین کارهای مربوط به ترجمه از دیگر مشاغل این رشته اند.

هدف دوره کارشناسی پیوسته آموزش زبان انگلیسی تربیت دبیرانی است که با برخورداری از دانش نظری و مهارتهای عملی در دوره چهار ساله توانایی و تسلط در تدریس زبان انگلیسی را کسب نموده و ضمن دارا بودن نگرش مثبت نسبت به کار خود به نحو مطلوب از عهده آموزش زبان انگلیسی برآیند و افراد را به فراگیری این زبان علاقه‌مند سازند. دوره کارشناسی رشته آموزش زبان انگلیسی شامل هشت نیمسال متوالی یا چهار سال تحصیلی و به صورت نظام واحدی است. طول هر نیمسال 16 هفته است. زمان تدریس هر واحد درسی در طول یک نیمسال از نوع نظری 16 ساعت و هر واحد عملی و آزمایشگاه 32 ساعت است.

دوره کارشناسی ناپیوسته آموزش زبان انگلیسی در تداوم دوره کاردانی آموزش زبان به منظور تحقق دو هدف اصلی تربیت نیروی آموزشی و حرفه‌ای لازم جهت ایفای نقش مؤثر در آموزش زبان انگلیسی در مقاطع تحصیلی پیش از دانشگاه و همچنین تربیت نیروی ماهر جهت استفاده و کمک در کسب اطلاعات روز جهانی به زبان انگلیسی در حیطه‌های مختلف علمی، اجتماعی، هنری و … برنامه ریزی شده است. طول دوره كارشناسی ناپيوسته آموزش زبان انگليسی دو سال است كه با نظام آموزشی واحدی در چهار نيمسال تحصيلی قابل اجرا خواهد بود. هر نيمسال تحصيلی شامل 16 هفته است. برای هر واحد درسی نظری 16 ساعت و برای هر واحد عملی 32 ساعت منظور شده است.

امتیازات ویژه

 • دارای مركز زبان اختصاصی برای آموزش زبان در سطوح مختلف

 • برگزاری دوره های عمومی و تخصصی مانند زبان عمومی، تافل و آيلتس

 • همکاری با مرکز برگزاری آزمونهای ملی و بین المللی زبان انگلیسی دانشگاه

 • قبولی چشمگير دانشجويان رشته زبان دانشگاه در مقطع كارشناسی ارشد

اینجا آموزش عالی است.

مدیر گروه و اعضای هیئت علمی

کارشناس

آرزو حاجی‌مقصودی

 • دکتری آموزش زبان انگلیسی از دانشگاه علوم و تحقیقات تهران

 • ۰۳۵۳۸۲۸۱۲۰۰-۳ (داخلی ۲۷۳)

زکیه عهدی

 • کارشناسی ارشد الهیات

 • ۰۳۵۳۸۲۸۱۲۰۰-۳ (داخلی ۲۷۰)

اساتید مدعو

 • سپیده اشتری
 • مهدیه آرام
 • علی اكبر آریامنش
 • مجید برائمی
 • زهرا بوعلی
 • آرزو حاجی‌مقصودی

 • سمیرا حامدی
 • فهیمه دستگاهدار
 • سعید زارع
 • لیلا سماورچی
 • یاسمن شفیعی
 • حدیث شهبازی
 • اعظم طامهری

 • مریم عبدالله زاده
 • میثم كوهساری
 • احسان مهدوی نیا

دستاوردها

پذیرش مقاله دانشجویان در کنفرانسها و ژورنالها

سالهای متعدد

پذیرش مقاله دانشجویان در کنفرانسها و ژورنالهای ملی و بین المللی

در راستای درس روش تحقیق، مقالات تعداد زیادی از دانشجویان در کنفرانس­های ملی و بین­ المللی پذیرش شده است.

کسب رتبه های تک رقمی در آزمونهای سراسری

سالهای متعدد

کسب رتبه های تک رقمی در آزمون ورود به مقاطع تحصیلی مختلف

تعدادی از اساتید گروه در مقاطع ورود به سطوح علمی بالاتر رتبه های تک رقمی کسب کردند از جمله دکتر فروغ امیرجلیلی که موفق به کسب رتبه تک رقمی در کنکور سراسری شده اند.

اخذ مدارک بین المللی زبان توسط اساتید

۱۳۹۴ - ۱۳۹۹

اخذ مدارک بین المللی زبان توسط اساتید

تعدادی از اساتید گروه موفق به اخذ مدارک بین المللی حوزه زبان شده اند.

فعالیت پژوهشی چشمگیر اساتید

سالهای متعدد

فعالیت چشمگیر اساتید گروه در حوزه پژوهشی

اساتید گروه در حوزه پژوهشی بسیار فعال هستند.

پذیرش دانشجویان در مقاطع بالاتر

سالهای متعدد

پذیرش دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه های برتر

دانشجویان رشته زبان همواره درصد قابل توجهی از قبولی دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های مطرح را به خود اختصاص داده اند.

کسب عنوان پژوهشگر برتر داخلی

۱۳۹۷

کسب عنوان پژوهشگر برتر داخلی

خانم دکتر فروغ امیرجلیلی به عنوان پژوهشگر برتر داخلی دانشگاه در سال 1397 معرفی و در مراسم هفته پژوهش مورد تجلیل واقع شدند.

ترجمه و تألیف کتاب توسط اساتید

۱۳۹۴ - ۱۳۹۶ - ۱۳۹۹

ترجمه و تألیف کتاب توسط اساتید

چندین کتاب دانشگاهی توسط اساتید گروه زبان ترجمه و تألیف شده و به بازار نشر کتاب عرضه شده است.

برنامه‌های ویژه

گالری تصاویر