مهندسی صنایع – گرایش مدیریت مهندسی

کارشناسی ارشد


به همت اندیشمندان، استادان و دانشجویان فرهیخته و سخت‌کوش وزارت علوم تحقیقات و فناوری، دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی کشور، دانش مهندسی صنایع و سیستم‌ها به محورهای اساسی و مورد نیاز و مبتلا به کشور توجهی شایسته داشته و با عمق‌بخشی و وسعت‌دهی به تخصص‌های سرآمد و روزآمد به زمینه‌ها، گرایش‌ها و رشته‌های هدفمند و برنامه‌ریزی شده پرداخته است.
پرواضح و بدیهی است که ایران عزیز طی سالهای اخیر رشد چشمگیری در حوزه‌های علمی گوناگون داشته است و هم اکنون به عنوان فصلی از بلوغ و توسعه خود به آستانه تولید فناوری بر بنیان‌های متنوع و کاملاً گسترده‌ای رسیده است در این میان آشکار است که نقش مهندسی صنایع و سیستم‌ها در اندیشه ورزی، تدبیرگری، ساماندهی، مدیریت و مهندسی این برهه زمانی از تاریخ توسعه اقتصادی صنعتی و خدماتی کشور بسیار حساس و تعیین کننده است.

هدف دوره کارشناسی ارشد مهندسی صنایع تربیت متخصصانی است که توانایی لازم برای مهندسی، برنامه‌ریزی، بهینه‌سازی و نظارت بر اجرای سیستم‌های مدیریتی در گرایش مربوطه را داشته باشند. دانش‌آموختگان در طی این دوره توان تحقیقاتی کافی برای حل مسائلی را که در مباحث و موضوعات حرفه‌ی خود با آن مواجه می شوند کسب می کنند.

مدیریت مهندسی را می‌توان فرم خاصی از مدیریت تعریف کرد که با کاربرد اصول مهندسی در تجارب کسب‌ و‌ کار سروکار دارد. هدف این گرایش این است که فارغ‌التحصیلان بتوانند با بهره‌گیری از اصول علم مدیریت در کنار دانش مهندسی به حل مسائل واقعی موجود در زمینه‌های مدیریتی، اقتصادی و تجاری در سازمان‌ها، شرکت‌‌ها و صنایعی که در زمینه‌‌های مهندسی و فناوری و خدماتی فعالیت‌ می‌نمایند، بپردازند. انتظار می‌رود دانش‌آموختگان این گرایش دارای مهارت‌های مناسب در زمینه‌‌های کاربردی مهندسی و مدیریت شوند به نحوی که بتوانند مدیریت علمی را در بخش‌های مختلف تولیدی و خدماتی جامعه اجرا نمایند.

گرایش مدیریت مهندسی در مقطع کارشناسی ارشد دارای ۳۲ واحد درسی است که ۱۲ واحد آن را دروس اجباری، ۱۲ واحد دروس اختیاری و ۸ واحد آن را پایان نامه و سمینار تشکیل می‌دهند.