معرفی

دانشگاه امام جواد(ع) یزد پس از اخذ مجوز برگزاری آزمون‌های ملی MSRT از سازمان امور‌ دانشجویان و TOLIMO از سازمان سنجش کشور در استان یزد در سال ۱۳۹۳، موفق به اخذ مجوز برگزاری آزمون‌های بین‌المللی TOEFL و GRE به ترتیب در سالهای ۱۳۹۶ و ۱۳۹۸ از مؤسسه ETS آمریکا شد. می‌توان اخذ مجوزهای ارزشمند یاد شده توسط این دانشگاه را گامی مهم در بین‌المللی‌سازی دانشگاه‌های استان برشمرد.

در حال حاضر مرکز زبان دانشگاه امام جواد(ع) ضمن منطبق بودن با آخرین استانداردهای مؤسسه آمریکایی ETS، تنها نماینده برگزاری آزمون‌های بین‌المللی زبان انگلیسی در منطقه جنوب و جنوب شرق کشور می‌باشد و علاوه بر استان یزد، می‌تواند نیاز متقاضیان سایر استان‌ها همچون کرمان، زاهدان، هرمزگان، فارس و خراسان جنوبی را نیز برطرف نماید.

این مرکز علاوه بر برگزاری آزمونهای ملی و بین‌المللی، در راستای برگزاری کارگاه‌ها و سمینارهای تخصصی و همچنین دوره‌های تخصصی آمادگی آزمون‌های ملی MSRT ،TOLIMO ،EPT و دوره تخصصی آمادگی آزمون بین‌المللی TOEFL نیز فعالیت دارد.

خدمات ویژه

  • برگزاری آزمون‌های ملی زبان انگلیسی MSRT و TOLIMO

  • برگزاری آزمون‌های بین‌المللی زبان انگلیسی TOEFL و GRE

  • برگزاری دوره تخصصی آمادگی آزمون‌های ملی

  • برگزاری دوره تخصصی آمادگی آزمون‌های بین‌المللی

  • برگزاری کارگاه‌ها و سمینارهای تخصصی در حوزه آزمون‌های ملی و بین‌المللی زبان انگلیسی

  • برگزاری آزمون‌های آزمایشی

امکانات مرکز آزمون

اینجا آموزش عالی است.

مدیر

علی فرحانه

  • کارشناسی ارشد مدیریت کارآفرینی از دانشگاه تهران و مهندسی پزشکی از دانشگاه صنعتی امیرکبیر

  • a.farhane@iju.ir
  • ۰۳۵۳۸۳۳۵۳۳۴

معرفی آزمون‌های ملی و بین‌المللی

آزمون بین‌المللی TOEFL

TOEFL برگرفته از سرواژگان Test of English as a Foreign Language به معنای آزمون انگلیسی به عنوان زبان بیگانه است. آزمونی است که میزان توانایی افراد را در زمینه برقراری ارتباط به زبان انگلیسی در سطح دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی می‌سنجد. این آزمون از سال ۱۹۶۴ میلادی توسط مؤسسه آمریکایی ETS در حال برگزاری میباشد و یکی از دو آزمون بسیار معتبر جهانی است که در بیش از ده هزار دانشگاه و مؤسسه از بیش از یکصد و سی کشور جهان به عنوان معیار پذیرش دانشجویان بین‌المللی مورد تأیید قرار می‌گیرد. در ایران نیز وزارت علوم و بهداشت کشور این آزمون را به عنوان یکی از آزمون‌های مورد تأیید جهت تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی برشمرده‌اند.
لازم به ذکر است شرکت کنندگان ضمن حضور در محل حوزه آزمون در تاریخ‌های مشخص شده، از طریق اینترنت در آزمون (TOEFL Internet-based Test) یا TOEFL iBT شرکت می‌نمایند. افراد در این آزمون برخلاف تافل قدیمی که در آن بیشتر تأکید بر روی گرامر بود، قادر خواهند بود مهارت‌های خود در زمینه نت‌برداری، درک مطالب‌، تلفیق مطالب درک و شنیده شده در یک مجموعه نوشتاری واحد و همچنین تسلط در برقراری ارتباط با افرادی که به زبان انگلیسی مکالمه می‌کنند را تقویت نمایند. شایان ذکر است این آزمون از تاریخ ۱ آگوست سال ۲۰۱۹ شاهد تغییرات عمده ای در جهت ساده‌سازی آزمون بوده که با استقبال زیادی مواجه شده است.
این آزمون از ۴ بخش ۳۰ نمره‌ای جهت سنجش مهارت خواندن، مهارت شنیداری، مهارت گفتاری و مهارت نوشتاری تشکیل شده است و تقریباً ۳ ساعت به طول می‌انجامد. نمره این امتحان از ۱۲۰ محاسبه می‌گردد و نمره بالای ۸۰ در این امتحان (معادل با امتیاز ۵۵۰ در آزمون کاغذی) در اکثر موارد نمره بسیار خوبی تلقی می‌شود.

جهت اطلاع از زمان برگزاری آزمون TOEFL در دانشگاه امام جواد(ع) به سایت www.ets.org مراجعه نمایید.

آزمون بین‌المللی GRE

GRE برگرفته از سرواژگان Graduate Records Examination به معنای سنجش توانایی‌ها و معلومات فارغ‌التحصیلان با هدف ورود دانشجویان به مقاطع تحصیلات تکمیلی می‌باشد. این آزمون یکی از آزمون‌های بین‌المللی زبان است که در ۱۶۰ کشور دنیا به منظور سنجش تخصصی مهارت‌های سه گانه محاسبات ریاضی، درک مطلب و مقاله‌نویسی دانشجویان توسط مؤسسه ETS برگزار می‌شود.
آزمون GRE در سطح خود نسبت به آزمون آیلتس و تافل دشوارتر است و به همان میزان از اعتبار بیشتری نیز برخوردار است. این آزمون از سه بخش نوشتار تحلیلی، استدلال کلامی و استدلال ریاضی تشکیل شده و به طور میانگین کسب نمره بالای ۳۱۵ در آن، نمره قابل قبولی برای اغلب دانشگاه‌ها محسوب می‌گردد. لازم به ذکر است اعتبار مدرک زبان GRE پنج ساله میباشد.
شایان ذکر است این آزمون بر پایه تفکیک رشته‌های تحصیلی در دو نوع متفاوت Subject و General برگزار می‌شود. لذا دانشجویان میبایست جهت تعیین نوع آزمون، اطلاعات مورد نیاز را در سایت دانشگاه مورد نظر خود بررسی نمایند. آزمون GRE General هر هفته در مؤسسات مورد تأیید برگزار می‌گردد، اما آزمون GRE Subject تنها سه بار در سال در ماه‌های سپتامبر، اکتبر و آوریل برگزار می‌گردد.
جهت اطلاع از زمان برگزاری آزمون GRE در دانشگاه امام جواد(ع) به سایت www.ets.org مراجعه نمایید.

آزمون ملی TOLIMO

TOLIMO برگرفته از سرواژگان The Test of Language by the Iranian Measurement Organizations و یکی از آزمون‌های استاندارد تعیین سطح دانش زبان انگلیسی است که در ایران و توسط سازمان سنجش طراحی و اجرا می‌شود. این آزمون برای داوطلبان دکترای داخل کشور (دانشگاه‌های آزاد و سراسری) معتبر است.
فرآیند برگزاری آزمون در ساعت ۸:۰۰ صبح روز آزمون آغاز خواهد شد و متقاضیان می‌بایست ضمن به همراه داشتن یک یا دو کارت شناسایی معتبر (شامل کارت ملی هوشمند، شناسنامه عکس‌دار، گذرنامه، گواهینامه رانندگی و کارت پایان خدمت (برای آقایان)) قبل از شروع فرآیند در ساعت ۷:۳۰ صبح در محل حوزه حضور داشته باشند. بدیهی است عدم حضور به موقع تا فرآیند آزمون و تأخیر بیش از ۱۵ دقیقه، منجر به لغو آزمون متقاضی خواهد شد.
سازمان سنجش آموزش کشور نرم‌افزار برگزاری آزمون بصورت الکترونیکی را نیز طراحی و پیاده‌سازی کرده است و در حال حاضر این نرم‌افزار برای آزمون‌های TOLIMO مورد استفاده قرار می‌گیرد. لازم به ذکر است بخش‌های آزمون TOLIMO الکترونیکی همانند آزمون کاغذی آن است و تفاوتی از نظر موارد امتحانی وجود ندارد.
این آزمون شامل ۱۰۵ سؤال تستی در سه بخش ساختار و بیان نوشتاری، درک مطلب شفاهی – شنیداری و همچنین خواندن و درک مطلب می‌باشد که متقاضیان باید در مدت ۸۰ دقیقه به آن پاسخ دهند. در بخش تشریحی نیز ۱ سؤال طرح گردیده که متقاضیان ۳۰ دقیقه برای پاسخ به آن از طریق رایانه (در آزمون الکترونیکی) یا مکتوب روی برگه (در آزمون کاغذی) فرصت دارند. محدوده نمره آزمون از ۳۱۰ تا ۶۷۷ تعریف شده است و پس از محاسبه نمره‌ حاصل شده در هر بخش، ده برابر میانگین نمره‌ها به‌ عنوان نمره کل در نظر گرفته می‌شود.
جهت اطلاع از زمان برگزاری آزمون TOLIMO در دانشگاه امام جواد(ع) به سایت www.sanjesh.org مراجعه نمایید.

آزمون ملی MSRT

MSRT برگرفته از سرواژگان Ministry of Science, Research and Technology و یک آزمون زبان انگلیسی است که توسط “سازمان امور دانشجویان” وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار می‌شود. این آزمون حدوداً ۱۰ بار در سال و در اکثر شهر‌های بزرگ ایران برگزار می‌شود. از آزمون MSRT به عنوان آزمون تافل کوچک یاد می‌شود و منابع آن با منابع آزمون Paper-based TOEFL یکسان است.
این آزمون ویژۀ دانشجویان دکتری دانشگاه‌های داخل کشور و دانشجویان کارشناسی ارشد که قصد خروج از کشور برای ادامه تحصیل دارند، می‌باشد. اکثریت متقاضیان آزمون MSRT را داوطلبان دکتری در برمی‌گیرند زیرا برای قبولی در آزمون دکتری داشتن یک نمره زبان الزامی است و این آزمون نیز یکی از آزمون‌های مورد قبول دو وزارت علوم و بهداشت است.
آزمون MSRT به مدت ۱۱۰ دقیقه، شامل ۳۰ سؤال جهت سنجش مهارت شنیداری، ۳۰ سؤال مرتبط با دستور زبان و ۴۰ سؤال با موضوع درک مطلب است. آزمون نمره منفی نداشته و چنانچه به یک سؤال بیش از یک پاسخ داده شود برای آن سؤال نمره لحاظ نمی‌گردد. حداقل نمره این آزمون برای قبولی در مقطع دکتری ۵۰ است که البته با توجه به دانشگاه مورد نظر، حد نصاب قبولی می‌تواند متفاوت و بین ۴۵ تا ۷۵ باشد.
جهت اطلاع از زمان برگزاری آزمون MSRT در دانشگاه امام جواد(ع) به سایت www.saorg.ir مراجعه نمایید.

آزمون‌های برگزار شده

۰
TOEFL
۰
GRE
۰
TOLIMO
۰
MSRT

دوره­‌های آموزشی

آزمون TOEFL آزمایشی و مزایای آن

آزمون TOEFL آزمایشی مرکز زبان دانشگاه امام جواد(ع) با همکاری مراکز رسمی TOEFL در ایران با بالاترین استاندارد و تشابه با آزمون اصلی برگزار می‌گردد. در حال حاضر به دلیل شیوع ویروس کرونا و رعایت پروتکلهای بهداشتی، آزمون آزمایشی در تاریخ‌های ۱۴۰۰/۱۱/۰۱، ۱۴۰۰/۱۱/۲۱(ساعت ۰۹:۰۰) و ۱۴۰۰/۱۲/۱۲، ۱۴۰۱/۰۱/۱۸ (ساعت ۱۴:۰۰) و ۱۴۰۱/۰۲/۲۳ (ساعت ۹:۰۰) و ۱۴۰۱/۰۳/۰۷ (ساعت ۱۴:۰۰) و ۱۴۰۱/۰۳/۲۶ (ساعت ۰۹:۰۰) برنامه‌ریزی شده و با ظرفیت محدود برگزار میگردد. داوطلبان میتوانند در صورت نیاز با شماره ۳۸۳۳۵۳۳۴-۰۳۵ تماس حاصل نمایند.

Long Format بودن آزمون آزمایشی

در آزمون اصلی، داوطلبان باید به سؤالات اضافه در یکی از مهارت‌های Reading یا Listening پاسخ دهند و این مهم در آزمونهای آزمایشی Long Format در مرکز زبان دانشگاه امام جواد(ع) تعبیه شده است.

انطباق کامل با تغییرات اول آگوست

در نرم‌افزار آزمون آزمایشی، بخش‌های مختلف Reading ،Listening و Speaking مطابق با آخرین تغییرات آزمون اصلی طراحی شده‌اند.

ارائه کارنامه تحلیلی

تصحیح آزمون توسط تیم تخصصی و اساتید باتجربه و آشنا با فضا و ساختار TOEFL، در دو الی سه نوبت انجام و کارنامه تحلیلی پس از ۳ الی ۵ روز ارائه میشود.

بانک سؤالات منحصر به فرد

تدوین سؤالات در آزمون آزمایشی با جمع‌آوری منابع معتبر، بهره‌گیری از اساتید خبره کشوری و منطبق با استانداردهای فعلی آزمون (بجای استفاده از سؤالات در دسترس همچون TPO)، انجام میگردد.

تطابق ظاهری کامل با نرم‌افزار آزمون اصلی

در نرم‌افزار TOEFL آزمایشی سعی شده تا interface، رنگ، فونت، نما و مکان آیکن‌ها، تست صدا، پیام‌ها و زمان‌سنج به صورت کامل با نرم‌افزار آزمون اصلی تطابق داشته باشد.

شرایط فیزیکی و سخت‌افزاری مشابه با آزمون اصلی

آزمون آزمایشی در محل آزمون اصلی TOEFL و مطابق با روند آزمون اصلی برگزار میگردد و این مهم میتواند تأثیر بسزایی در کسب آمادگی کامل داوطلبان داشته باشد.

سؤالات رایج

آزمون‌ها در سایت اصلی دانشگاه امام جواد(ع) یزد برگزار می شود.
به همراه داشتن تنها یکی از مدارک شناسایی شامل شناسنامه، کارت ملی، پاسپورت و گواهینامه کافی می‌باشد اما به جهت احتیاط حتماً دو مدرک شناسایی به همراه داشته باشید.

خیر، در ساختار جدید اجرایی آزمون TOLIMO کارت ورود به جلسه وجود ندارد.