معرفی

رشته معماری از اولین رشته های این دانشگاه است که در سال ۱۳۸۵ با شعار کیفیت، در مقطع کاردانی اقدام به پذیرش دانشجو از طریق کنکور سراسری نمود. توفیقات الهی، همت بلند و انگیزه قوی مسئولین گروه معماری و دانشجویان عزیز و سایر دست‌اندرکاران، باعث شد که هر سال بر رشد کیفی و کمی آموزشی و پژوهشی این گروه اضافه شود. اکنون گروه معماری با برگزاری دوره های کاردانی، کارشناسی ناپیوسته، کارشناسی و کارشناسی ارشد معماری و ابتکار در برگزاری مسابقات ملی معماری با همکاری سازمان ملی یونسکو و همچنین کارگاه‌های آموزشی و عملی برای ارتقای سطح علمی دانشجویان عزیز و آمادگی هرچه بیشتر آنها برای ورود به بازار کار، تبدیل به یکی از گروه های آموزشی برجسته شده است.

از بدو تأسیس گروه، بالا بردن کیفیت آموزشی و استفاده از بهترین اساتید فارغ التحصیل دانشگاه یزد و سایر دانشگاه های معتبر کشور، مورد نظر مؤسسان گروه معماری بوده است. تدریس به روزترین نرم افزارهای آموزشی در کنار آموزشهای عملی و بهره گیری از به روزترین امکانات آموزشی مجازی از مزیت های تحصیل در این گروه به حساب می آید. برنامه های جنبی این دانشکده شامل مسابقات معماری در سطح ملی، برگزاری دوره های چند روزه معیشت روستایی، برگزاری امتحانات دورهای اسکیس و بازدیدهایی است که همگی در راستای درک بهتر دانشجوی معماری از فضای حرفه ای معماری، مورد نظر قرار گرفته است. این دانشکده با کمال افتخار اعلام مینماید بسیاری از دانشجویانش در مقاطع بالاتر و در بهترین دانشگاه‌های کشور از جمله دانشگاه تهران قبول شده اند و همچنین موفق به اخذ پروانه نظام مهندسی ساختمان شده اند.

رشته های تحصیلی

معماری

کاردانی


بدیهی است که معماری هر کشوری نماد تفکر، فرهنگ و آداب و رسوم اصیل یک ملت منسجم است. دوره کاردانی یکی از دوره‌های آموزش عالی است و هدف آن تربیت افرادی است که بتوانند فاصله تخصصی بین مهندس معمار و سطوح پائین تخصصی را در کارهای اجرائی پر کرده، در زمینه طرح اجرای ساختمان در دفاتر فنی و کارگاه های ساختمانی دستیار مهندس معمار باشند.

علمی – کاربردی معماری

کارشناسی ناپیوسته


مقطع کارشناسی ناپیوسته علمی – کاربردی معماری با هدف سوق دادن آموزش های معماری به سمت پاسخگویی به نیازهای جامعه و آشنایی دانشجویان معماری با فرهنک بومی و صحیح معماری شکل گرفته است. کارشناس علمی و کاربردی معماری فردی است که دانش و مهارت های لازم در زمینه های معماری برای اجرای فعالیت طراحی فضای مسکونی، آموزشی، فرهنگی، تجاری و … را دارا می باشد.

مهندسی معماری

کارشناسی


مهندسی معماری یک دانش میان رشته‌ای به حساب می‌آید. دوره کارشناسی مهندسی معماری دورهای است حرفه ای که پرورش استعداد خلاقه، انتقال دانش‌ها و مهارتهای عمومی حرفه معماری کارآیی عمومی در این رشته را هدف قرار می‌دهد. این رشته دو جنبه هنری و فنی دارد، بنابراین در درس‌های ارائه شده دروسی مانند طراحی، زیباشناسی که جنبه هنری رشته و همچنین دروسی مانند سازه‌های بتنی و فلزی، مقاومت مصالح وجود دارد که به جنبه فنی این رشته مربوط می‌شود. در مقطع کارشناسی‌ به‌جنبه‌های‌ فنی‌ معماری‌ بیشتر توجه میشود و فارغ‌التحصیلان این‌ رشته‌ می‌توانند به‌ ساختمانسازی‌ (طراحی‌ فنی‌ ساختمان‌های‌ مختلف‌) مشغول شوند. افرادی که در رشته مهندسی معماری فارغ التحصیل می‌شوند، هم می‌توانند در آزمون‌های استخدامی ادارات و مؤسسات مختلف شرکت کنند و هم می‌توانند در بازار کار آزاد مشغول به کار شوند. از تأسیس دفتر طراحی شخصی تا همکاری با معماران و شرکت‌های مهندسی مختلف بازه گسترده‌ای است که یک مهندس معمار می‌تواند بسته به توانایی‌ها و علاقه‌ای که دارد، در آن‌ها شاغل شود.

 معماری داخلی

کارشناسی


رشته معماری داخلی یکی از رشته‌های مهم دانشگاهی است که امروزه در دانشکده‌های فنی یا هنری دنیا تدریس می‌شود. رشته معماری داخلی به بهینه سازی فضاهای داخلی ساختمانها به منظور انجام فعالیتهای روزانه (زندگی- کار) میپردازد. به واقع میتوان گفت که معماری داخلی، آفرینش فضا است. این رشته از سویی همانند معماری با ساختمان و اجزای آن سروکار دارد و از سویی دیگر همانند طراحی داخلی بر فضاهای داخلی تأکید می ورزد. عملگرایی و کارآمد بودن در عین زیبایی، مهمترین هدف معماری داخلی است. فارغ التحصیلان رشته معماری داخلی میتوانند دفتر طراحی شخصی تأسیس کنند و به طور مستقیم با کارفرمایان مشغول به همکاری شوند. البته به طور کلی افرادی که در رشته های مرتبط با معماری فارغ التحصیل می‌شوند، هم می‌توانند در آزمون‌های استخدامی ادارات و مؤسسات مختلف شرکت کنند و هم می‌توانند در بازار کار آزاد مشغول به کار شوند.

مرمت بناهای تاریخی

کارشناسی


دوره کارشناسی مرمت و احیای بناهای تاریخی یکی از دوره‌های آموزش عالی است که هدف آن تربیت کارشناسان و متخصصین متعهد و آشنا به شیوه‌های پیشرفته مطالعه، مرمت و احیای مجموعه‌ها و بافت‌های تاریخی ارزشمند کشور است. فارغ التحصیلان این رشته با کارآیی و دانش نظری و علمی می‌توانند نیازهای کشور را در امر نگهداری و مرمت و احیای علمی میراث گرانبها و تاریخی برطرف نمایند. با توجه به ثبت جهانی یزد و بستر مناسب پردیس هنر و این دانشگاه در بافت تاریخی یزد، این گرایش می‌تواند زمینه‌ی مناسبی برای بازار کار موجود در شهر یزد باشد. همچنین با در نظر گرفتن برنامه‌های دولت در رشد و توسعه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی کشور به ویژه احیاء بناها و مکان‌های تاریخی موجود، تربیت کارشناسانی با تخصص مرمت بناهای تاریخی ضرورت می‌یابد.

مطالعات معماری ایران

کارشناسی ارشد


رشته مطالعات معماری ایران، رشته ای نو و بومی است که جهت تربیت فارغ التحصیلان به منظور تدوین و مطالعه دقیق، عمیق و تحلیلی معماری بومی و تاریخی ایران، همچنین ارتقاء دانش جامعه متخصصین معماری و شهرسازی از تجربه های بومی ایران زمین، مصوب و راه اندازی شده است. ادامه تحصیل در این رشته به دانش آموختگان رشته های معماری، شهرسازی، مرمت، باستان شناسی، رشته های هنری مرتبط با معماری، گردشگری، تاریخ و جامعه شناسی توصیه میشود.
با توجه به جهانی شدن شهر یزد وجود این رشته در این شهر مغتنم شمرده میشود. افق تعریف شده برای فارغ التحصیلان در بازار کار، فعالیت در حوزه های پژوهش است که با توجه به تعداد اندک فارغ التحصیلان و کم بودن ظرفیت پذیرش دانشجو در این رشته همچنین حجم انبوه کارهای انجام نشده در این حوزه، افق روشنی پیش روی دانش آموختگان، ترسیم مینماید.

امتیازات ویژه

 • بهره گیری از به روزترین امکانات آموزشی مجازی

 • قبولی فارغ التحصیلان در امتحانات حرفه ای نظام مهندسی ساختمان

 • تدریس به روزترین نرم افزارهای آموزشی در کنار آموزشهای عملی-تجربی

 • بهره گیری از بهترین اساتید و فارغ التحصیلان دانشگاه یزد و دیگر دانشگاه های معتبر کشور

 • قبولی دانشجویان در مقاطع بالاتر (کارشناسی ارشد) در دانشگاه های معتبر مانند دانشگاه تهران

 • دایر بودن کلاسهای طراحی در پردیس هنر و معماری واقع در خانه تاریخی علومی در بافت تاریخی شهر یزد

اینجا آموزش عالی است

مدیر گروه

کارشناس

شیدا چنگیزی

 • دکتری معماری از دانشگاه شهید بهشتی

 • ۰۳۵۳۸۲۸۱۲۰۰-۳ (داخلی ۲۹۷)

اطلاعات بیشتر >

فائزه فقیه خراسانی

 • کارشناسی شیمی

 • ۰۳۵۳۸۲۸۱۲۰۰-۳ (داخلی ۲۹۶)

اعضای هیأت علمی

مهدی جان محمدی
مهدی جان محمدی
کارشناسی ارشد معماری
دانشگاه یزد
شیدا چنگیزی
شیدا چنگیزی
دکتری معماری
دانشگاه شهید بهشتی
سیدعباس زرگرچی
سیدعباس زرگرچی
کارشناسی ارشد معماری
دانشگاه یزد
علی ساکت یزدی
علی ساکت یزدی
کارشناسی ارشد مرمت بناهای تاریخی
دانشگاه هنر اصفهان

فرشته صادقیه
فرشته صادقیه
کارشناسی ارشد مهندسی معماری
دانشگاه یزد
علی مرزنگوشی
علی مرزنگوشی
دکتری عمران – مدیریت ساخت
دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد

اساتید مدعو

 • فرزانه اولیاء
 • محمد آیت اللهی
 • محمد جسمانی تفتی
 • زهره چراغی

 • مریم حسن زاده
 • پریسا دهشیری
 • مهدی صادق احمدی

 • مرجان عنایت الهی
 • احسان محبی فر
 • مرجان منتظری

پیوستها

دستاوردها

کسب افتخار استاد نمونه دانشگاه

۱۳۹۰

کسب افتخار استاد نمونه دانشگاه

آقای مهندس زرگرچی عضو هیئت علمی گروه معماری در سال ۱۳۹۰ به عنوان استاد نمونه دانشگاه برگزیده شد.

کسب افتخار استاد نمونه دانشگاه

۱۳۹۵

کسب افتخار استاد نمونه دانشگاه

خانم دکتر چنگیزی اعضای هیأت علمی گروه معماری در سال ۱۳۹۵ به عنوان استاد نمونه دانشگاه برگزیده شد.

دریافت لوح تقدیر از ریاست جهاد دانشگاهی

۱۳۸۸

دریافت لوح تقدیر از ریاست جهاد دانشگاهی استان یزد

آقای مهندس زرگرچی عضو هیئت علمی گروه معماری در سطح استان و در بین تمامی رشته ها عنوان استاد منتخب دانشجویان را دریافت کرد.

داوری مسابقات بین المللی دانش آموزی تبیان

۱۳۹۵

داوری مسابقات بین المللی دانش آموزی تبیان

خانم دکتر چنگیزی عضو هیئت علمی گروه معماری به عنوان داور مسابقات بین المللی دانش آموزی تبیان در دانشگاه شهید بهشتی شرکت کرد.

ابتکار و راه‌ا‌ندازی مسابقات ملی معماری

1389

ابتکار و راه‌ا‌ندازی مسابقات ملی معماری

آقای مهندس زرگرچی عضو هیئت علمی گروه معماری، مسابقات ملی معماری (یادواره استاد پیرنیا و با همکاری کمیسیون ملی یونسکو) را راه اندازی و اجرا نمود.

داور معماری در همایش بین المللی معماری دبی

2016

داور معماری در همایش بین المللی معماری دبی

خانم دکتر چنگیزی عضو هیئت علمی گروه معماری به عنوان داور معماری در همایش بین المللی معماری دبی حضور داشت.

کسب رتبه برتر در جشنواره دانشگاه شریف

۱۳۹۵

کسب رتبه برتر در جشنواره تولید محتوای دیجیتال دانشگاه صنعتی شریف

تعدادی از دانشجویان مانند آقایان منتظری، اکرمی، نبوی و خانم آجیلی و … موفق به کسب رتبه برتر و دیپلم افتخار از جشنواره تولید محتوای دیجیتال دانشگاه صنعتی شریف شدند.

رئیس هیأت مدیره شرکت مهندسان ایوان عمارت

1392

رئیس هیأت مدیره شرکت مهندسان مشاور ایوان عمارت

آقای مهندس جان‌محمدی به عضو هیئت علمی گروه معماری، رئیس هیئت مدیره شرکت مهندسان مشاور ایوان عمارت، یکی از شرکت‌های موفق طراحی و اجرا در زمینه معماری، در سطح استان یزد است.

پذیرش دانش‌آموختگان در دانشگاه‌های برتر

۱۳۹۳ - ۱۳۹۴

پذیرش در دانشگاه های برتر داخل و خارج از کشور

 تعدادی از دانشجویان مانند آقایان راسخ راد، لطفی زاده و میرجلیلی و خانمها رجایی و میرفخرایی و … در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های برتر کشور مانند تهران، هنر اصفهان، علم و صنعت و همچنین دانشگاه OTHRegensburg آلمان پذیرفته شدند.

عضو انجمن مخترعان کانادا IFIA

2020

عضو انجمن مخترعان کانادا IFIA

خانم دکتر چنگیزی عضو هیئت علمی گروه معماری در انجمن مخترعان کانادا IFIA عضویت دارد.

کسب رتبه برتر در مسابقه معماری

۱۳۸۹

کسب رتبه برتر در مسابقه معماری

برخی از دانشجویان مانند آقایان اثنی عشری، صادق بی کس، پورولی، شاطری، زارعی و خانم آجیلی و … موفق به کسب رتبه برتر در چهارمین دوره مسابقات ملی معماری با همکاری کمیسیون ملی یونسکو شدند.

کسب رتبه برتر در همایش ملی معماری

۱۳۹۲

کسب رتبه برتر در همایش ملی معماری

جابر کرامتی مقام سوم هشتمین همایش ملی مدرسه ایرانی-معماری ایرانی را کسب کرد.

کسب رتبه برتر در مسابقات ورزشی

سالهای متعدد

کسب رتبه برتر در مسابقات ورزشی

برخی از دانشجویان مانند سید علی موسوی، حمیده بیکی و یوسف زارع موفق به کسب رتبه های برتر در مسابقات بین المللی، کشوری و استانی در رشته های متعدد شامل سوارکاری، تکواندو و کونگفو شدند.

برنامه های ویژه

گالری تصاویر